GoPro HD Hero 3: Black Edition

Recenzje, opisy, porównania i opinie na temat sprzętu
Awatar użytkownika
Nevalon
Ogarnięty kiter
kite: Peter Lynn, HQ, Kitech
decha: Trampa HK Pro custom
buggy: Peter Lynn
Tel.: 500 000 835
Kontaktowanie:

GoPro HD Hero 3: Black Edition

Postautor: Nevalon » wtorek, 18 grudnia 2012, 04:23

U mnie Mikołaj się pospieszył, zobaczcie co dziś znalazłem pod choinką!

Obrazek

Toż to GoPro Hero 3: Black Edition!

Obrazek

Nie mogłem się powstrzymać i otworzyłem. Najpierw zdjąłem twarde, pancerne wręcz plastikowe opakowanie znad kamery...

Obrazek

Następnie otworzyłem kartonik i wyjąłem każdy element po kolei - po to, żeby opisać Wam moje pierwsze wrażenia :)

Obrazek

Zatem do opisu przejdźmy. Zacznijmy od pierwszej "pierdółki" która rzuca się w oczy - zamiast instrukcji są dwie karteczki, jedna - informująca o tym, żeby przed użyciem zrobić update firmware'u, druga, mówiąca o tym, że instrukcję znajdziemy w wersji elektronicznej na oficjalnej stronie http://www.gopro.com . Pozostałe "papierki" dołączone do opakowania to bardzo szczątkowa instrukcja jak podłączyć się pilotem poprzez WiFi, oraz, ostatni papierek - prawnie wymagany "Warranty and Liability", czyli "gwarancja i odpowiedzialność producenta".

Mi osobiście taki stan rzeczy bardzo pasuje, wolę PDFa przeglądać z instrukcją - tam przynajmniej mogę nacisnąć Ctrl+F i znaleźć dokładnie to co mnie interesuje w mgnieniu oka. Producent zostawił sobie w ten sposób też furtkę do łatwego aktualizowania instrukcji wraz z wychodzeniem nowych potencjalnych update'ów, które zmieniają coś w obsłudze urządzenia.

Akcesoria dołączone do opakowania - mało tego, w porównaniu do różnych wersji poprzednich modeli kamery HD Hero i HD Hero2. Tutaj w opakowaniu znajdujemy:
- jedną sztukę mocowania samoprzylepnego płaskiego
- jedną sztukę mocowania samoprzylepnego zaokrąglonego (na kask)
- "elastomer", "rozpychacz" czy jak tą białą gumkę inaczej nazwać :) To coś antywstrząsowe co wpychamy w klips uchwytu po zamontowaniu w nim kamery.
- obrotowy w trzech płaszczyznach element montażowy, czyli to co pozwala nam ustawić kamerkę w najdziwniejszych kątach, w tym np. z kasku prosto na naszą twarz
- dodatkowa, niewodoszczelna klapka do obudowy kamery (wodoszczelną mamy zamontowaną od razu "domyślnie" na kamerze)
- ten wyższy klips, pozwalający w nieco innych płaszczyznach ustawić GoPro
- pilot WiFi
- kabelek USB - miniUSB do ładowania kamery
- kabelek USB do ładowania pilota WiFi

i w sumie tyle, bo baterii nie liczę, naklejek tym bardziej (choć są miłym dodatkiem). Akcesoriów mało, ale za to właśnie te najbardziej potrzebne. Widać, firma GoPro wyszła z założenia, że lepiej zrobić jedną kamerę, a nie rozdrabniać się na różne wersje z różnymi akcesoriami, a każdy takie akcesoria jak potrzebuje, sobie koniec końców dokupi. Mi to osobiście odpowiada, chociaż mogliby dawać więcej samoprzylepnych elementów 3M (chociaż po 2 a nie po 1).

OK, przejdźmy do najważniejszego - czyli KAMERY. Kamera jest zauważalnie mniejsza, w szczególności chudsza i lżejsza:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na uwagę już tutaj zasługuje fakt, że dostęp do klapki od baterii jest bardzo ułatwiony względem poprzednich modeli, tak samo włożenie / wyjęcie baterii to teraz łatwa sprawa - w poprzednich modelach o ile włożenie baterii nie sprawiało problemu, o tyle trzeba się było czasem nieźle naszarpać, żeby baterię wyjąć. Tu nie ma tego problemu. Warto zauważyć też, że teraz nie mamy slotów na kable / kartę pamięci na wierzchu, tylko schowane pod dodatkową klapką.

Kolejną sprawą, która się rzuca w oczy to zmiana w klamrze na obudowie:

Obrazek

Teraz jest dodatkowa blokada, którą trzeba przesunąć w bok. Nie ma możliwości, że obudowa kamery sama się otworzy. To pozwoliło oprzeć klamrę na nieco większej dźwigni, więc łatwiej ją zatrzasnąć - trzeba w to włożyć mniej siły.

Na uwagę zasługuje oczywiście też to, że w obudowie mamy płaską szybkę przed obiektywem:

Obrazek

Zaokrąglona szybka była problemem przy ujęciach w wodzie, które to ujęcia zniekształcała i "psuła" barwy. Do GoPro 1 i 2 można było dokupić zestaw płaskich soczewek do obudowy, a tu mamy płaską już w standardzie. Super.

Do kamery GoPro Hero 3 postanowiłem dokupić sobie od razu zestaw pokrywek, które są oferowane jako dodatek za 79 PLN. Dość drogo, szczególnie, że to tylko kawałki miękkiego plastiku, pokrywki na obiektyw. W zestawie są też zapasowe klapki - jedna na sloty, druga do baterii. Nie wiem po co mi one, ale bez nich nie dało się kupić pokrywek, w które jednak chciałem zainwestować. W zasadzie jednej pokrywki, tej na obudowę, bo pokrywka na obiektyw samej kamery nie wiem na ile i do czego mi się przyda.
Obrazek
Nie chciało mi się robić już tego zdjęcia, wziąłem od producenta...

To tyle, jeśli chodzi o pierwsze wrażenia. Nagrań próbnych jeszcze nie robiłem, bo nie zdążyłem naładować baterii. Postaram się niedługo zrobić jakieś nagranie dwiema kamerami na raz i porównamy, sprawdzimy o ile jest poprawa względem GoPro HD Hero2. Opiszę też moje wrażenia z działania kamery, współpracy po WiFi z pilotem i telefonem na Androidzie (Samsung Galaxy Note).

Awatar użytkownika
Regis
Administrator
kite: Rapace
buggy: kajtkowy handmade
Tel.: 504712163
Kontaktowanie:

Re: GoPro HD Hero 3: Black Edition

Postautor: Regis » wtorek, 18 grudnia 2012, 13:38

Oby się przydała, bo poprzednie kamerki to chyba służyły Ci jako przycisk do papieru :troll: :P

Awatar użytkownika
Nevalon
Ogarnięty kiter
Kontaktowanie:

Postautor: Nevalon » wtorek, 18 grudnia 2012, 13:51

Regis, materiału ponagrywanego to mam dziesiątki jak nie setki GB, problem w tym, że nie miałem (nadal nie mam) kiedy tego pomontować :)

Awatar użytkownika
Regis
Administrator
kite: Rapace
buggy: kajtkowy handmade
Tel.: 504712163
Kontaktowanie:

Postautor: Regis » wtorek, 18 grudnia 2012, 14:07

Zbieraj siły albo znajdź kogoś kto pomontuje. Wiem, że masz trotyliardy materiału, który nigdy nie ujrzał światła dziennego, a szkoda bo na pewno jest co pokazać :)

Awatar użytkownika
zasys
Kiter
kite: FS Speed III 15m2
decha: Pro 90 Custom
Kontaktowanie:

Postautor: zasys » wtorek, 18 grudnia 2012, 14:22

Z Nevalonem to trochę jak z archiwum X. Przetrzymuje niesamowite skoki gdzieś w tych setkach GB ale siły wyższe nie pozwalają mu ukazać tych niesamowitości szerszej publiczności :orly: .

Swoją drogą faktycznie byś się w końcu zebrał i zrobił z tego jakąś produkcję.

Ja w sumie też idę po najniższej linii oporu bo jak coś nagram, to zawsze daje dla Przema. Czasem mnie gdzieś tam zawsze dorzuci w swoich produkcjach :mrgreen:. Jestem mu za to wdzięczny :notworthy: Gdyż raczej wątpię bym siadł i coś sam zmontował.

Awatar użytkownika
takpoprostu
kite: CenturyII,Flux,AceII,Adam
buggy: Shubby Buggy
Tel.: 889 987 151
Kontaktowanie:

Postautor: takpoprostu » wtorek, 18 grudnia 2012, 14:51

A ja mam taką prośbę. By przetestować jak tam ma się ta cyfrowa stabilizacja obrazu czy tam redukcja drgań. Czy jest tak dobra jak w Sony action cam ? Czy raczej zbyt dużo nie daje ?

Awatar użytkownika
Nevalon
Ogarnięty kiter
Kontaktowanie:

Postautor: Nevalon » wtorek, 18 grudnia 2012, 15:37

Jak tylko znajdę chwilę postaram się zrobić jakieś sensowne testy, które pokażą m.in. co warta stabilizacja :) Ale na razie przedświąteczny młyn mi na to nie pozwala, ciągle na telefonie wiszę.

Awatar użytkownika
mpp
Kiter
kite: FS Speed III 12,15 DLX
decha: Trampa, Flyboards Radical 4

Postautor: mpp » wtorek, 18 grudnia 2012, 15:39

mozesz zwazyc kmery z obudowa i napisac jaka jest roznica, bo z tego co slyszalem (z niepewnego zrudla) sama H3 jest lzejsza i to o sporo ale jak wsadzimy do obudowy to ta ruznica jest niewielka

Awatar użytkownika
Nevalon
Ogarnięty kiter
Kontaktowanie:

Postautor: Nevalon » wtorek, 18 grudnia 2012, 16:02

HERO 3 wraz z baterią, obudową i uchwytem (do wpięcia w element montażowy - jak na zdjęciu) waży 184g (sama kamera z baterią - 78g)

HERO 2 w wersji jak wyżej waży 190g (sama kamera z baterią - 100g)

Awatar użytkownika
zasys
Kiter
kite: FS Speed III 15m2
decha: Pro 90 Custom
Kontaktowanie:

Postautor: zasys » wtorek, 18 grudnia 2012, 16:09

Piękny slogan 25% lżejsza, ale w praktyce to ta sama waga.

Awatar użytkownika
takpoprostu
Kontaktowanie:

Postautor: takpoprostu » wtorek, 18 grudnia 2012, 17:16

Nevalon pisze:Jak tylko znajdę chwilę postaram się zrobić jakieś sensowne testy, które pokażą m.in. co warta stabilizacja :) Ale na razie przedświąteczny młyn mi na to nie pozwala, ciągle na telefonie wiszę.

A w opcjach jest możliwość jej włączenia / włączenia ?

pilgrim
Kiter
kite: access 10, summit 12
buggy: wygodne

Postautor: pilgrim » wtorek, 18 grudnia 2012, 17:42

Ja też znalazłem gopro pod choinką:). W tym miejscu podziękowania dla Nevalona za szybką dostawę. Co prawda chciałem przycisk do papieru, ale trudno, kamera też może do czegoś się przyda :).

takpoprostu pisze:
Nevalon pisze:Jak tylko znajdę chwilę postaram się zrobić jakieś sensowne testy, które pokażą m.in. co warta stabilizacja :) Ale na razie przedświąteczny młyn mi na to nie pozwala, ciągle na telefonie wiszę.

A w opcjach jest możliwość jej włączenia / włączenia ?

Co do stabilizacji... to ta kamera ma takie coś ? Pierwszy raz o tym słyszę, nie wydaje mi się aby stabilizacja w tych kamerkach była. W każdym razie w specyfikacji nie widziałem, w menu kamery też nie.
Z tego co zdążyłem zauważyć na szybko, hero 3 nieco lepiej rejestruje dźwięk. Dla mnie to jakiś plus.
A propos dźwięku... i porównań do Sony Action - Sony nie nagrywa dźwięku przy 60 i 120 fps, tak gdzieś wyczytałem.

Awatar użytkownika
takpoprostu
Kontaktowanie:

Postautor: takpoprostu » wtorek, 18 grudnia 2012, 19:09

aha, szkoda bo by się przydała. Gdyby jeszcze miała stabilizację to już był by pogrom.

tutaj link w którym jest pokazane jak działa stabilizacja w sony. Porównanie z hero 3.

pilgrim
Kiter
kite: access 10, summit 12
buggy: wygodne

Postautor: pilgrim » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 17:16

Pobawiłem się Hero Black kilka tygodni i mam jak na razie jedną uwagę krytyczną.
Nie wiem czy to wina sprzętu czy oprogramowania, ale kamera jest kapryśna. Wcześniej miałem Hero HD1 i HD2 i jakoś nie zapamiętałem, by kamery się wieszały. Hero3 zawisła mi już co najmniej kilka razy :(. Najczęściej przy podłączaniu USB, ale i w czasie sterowania za pomocą pilota też się zdarzyło. Pomaga wyjęcie i założenie baterii. Przeszło mi też przez myśl, że to wina karty, ale jeszcze nie sprawdziłem działania z inną kartą.
Z mojej strony to jak na razie tyle krytyki.

Awatar użytkownika
Nevalon
Ogarnięty kiter
Kontaktowanie:

Postautor: Nevalon » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 17:47

U mnie nie zauważyłem wieszania się kamery, fakt jednak że nie miałem za dużo czasu na zabawę kamerą w ostatnich dniach.

Wróć do „Recenzje”