Kompletowanie sprzętu kiteboarding.

Tak to jest właśnie odpowiednie forum do zadawania pytań o to, JAKI SPRZĘT WYBRAĆ. Niemniej jednak przed zadaniem jakiegokolwiek pytania, sprawdź, czy już nie padła odpowiedź.
MarekPe
Tel.: 000 000 000

Kompletowanie sprzętu kiteboarding.

Postautor: MarekPe » czwartek, 11 lutego 2016, 01:24

Witam.

Jak wszyscy (no, może prawie wszyscy) stoję przed wyborem sprzętu: deska + latawiec na moje 80-85 kg. Początki, jazda spokojna, ale wolałbym nie stanąć przed koniecznością wymiany sprzętu za rok.....raczej FreeRide na początek, ale później na pewno zechcę poskakać.

Troszkę poczytałem to forum i wybrałem MBS Comp 95 (alternatywą były N:XT SHOCKWAVE oraz Kheo Basic)

Mam wątpliwości co do latawca. Celowałem w okolice 7-8m, latawiec nowy aby posłużył.
HQ Apex 4 jest w dobrej cenie, ale skrzydło 8m już wyszło.
Zostały HQ Apex5 8m oraz PETER LYNN LYNX 2016 7m, oba w podobnej cenie.
Gdzieś spotkałem się z opinią, że HQ Apexy są bardziej porywcze, mniej stabilne, ale to było jeszcze o wersji 3.

Na dodatek widzę, że generalnie radzicie użycie większych rozmiarów, więc może powinienem uderzyć w 9-11m?? Mieszkam w Malborku i jak na razie wieje, jak w całej Polsce zresztą, ale wiosną i latem nie bardzo....
Z drugiej strony zakres wiatrowy wg producenta praktycznie różni się tylko górą.

Czy ktoś może miał do czynienia z tymi latawcami, bo jak na razie widzę tylko wspaniałe opinie w sklepach i na stronach producentów....

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
skonyyy
kite: Aeros Gyro 9,5
decha: GI AK-103+bionic

Re: Kompletowanie sprzętu kiteboarding.

Postautor: skonyyy » czwartek, 11 lutego 2016, 08:45

Kup trochę większy. Więcej mocy ale zawsze też trochę wolniejszy więc powinien mniej szarpać.Zresztą kupisz za mały to zaraz będziesz musiał zmieniać albo co gorsze zacznie cię kusić wychodzenie na huragany.
Ważę coś 85-90 i na początek kupiłem aeros gyro9,5.....nadal mam, chwałę i używam na trochę silniejszy wiatr.
Przy twojej wadze to spokojnie 9,5-12 tyle że na początku z rozsądkiem przy mniejszym wietrze.Szukaj czegoś z ciągiem bocznym a małą windą.

Awatar użytkownika
takpoprostu
kite: CenturyII,Flux,AceII,Adam
buggy: Shubby Buggy
Tel.: 889 987 151
Kontaktowanie:

Postautor: takpoprostu » czwartek, 11 lutego 2016, 21:25

Na cholerę ci nowy jak do końca sam nie wiesz jaki latawiec... Apexy są ch*we.

Kupisz takiego Apexa to na końcu będziesz nim auto przykrywał bo żal będzie sprzedawać za ćwierć tego co wydałeś na nowy. Szukaj sprzętu używanego, tańszego i zapewne lepszego od Apexów. Przynajmniej tyle nie wydasz... A jak nie przypasi nie stracisz tyle na sprzedaży.

MarekPe

Postautor: MarekPe » sobota, 13 lutego 2016, 02:53

Witam ponownie,

Mam awersję do używanych żagli....Pływam troszkę na windsurfingu. Kupiłem mały żagielek 5m na początek i nadal jest jak nowy. Potem w oczekiwaniu na mocniejszy wiatr zakupiłem używkę 7.5m, było taniej ale żałuję bo pływa się, ale to nie jest to.....niby roczny a zaraz zaczął się sypać.
Dodatkowo wchodzą cały czas nowe technologie, nowe rozwiązania lepsza sterowność (Okazuje się, że a Apexach był problem z linkami, rozwiązany dopiero w wersji 5), tak więc latawiec stanowczo nowy.
I na razie myślę o LYNX 2016(Wydaje się być tak najbardziej przyjazny) i tu zagwozdka 7 czy 9m ze wskazaniem na 9. Nadal nie ma nikogo kto testował Lynxa 2015 lub 2016???

Okazuje się, że deska MBS Comp 95 widnieje w ofertach sklepów, ale tylko teoretycznie.... chwilowo niedostępny. Używane też jakoś nie rzuciły mi się w oczy.
Jaką deskę (jak najbardziej uniwersalną) zaproponujecie w zamian?

Pozdrowienia

Awatar użytkownika
takpoprostu
Kontaktowanie:

Postautor: takpoprostu » sobota, 13 lutego 2016, 03:28

Hmmm.... Kup Buggy ;]

Awatar użytkownika
skonyyy

Postautor: skonyyy » sobota, 13 lutego 2016, 08:29

:-) każdy ciągnie w swoją stronę :-)
Generalnie czy to bagus,czy to mtb to i tak najpierw się zorientuj czy w twojej okolicy jest odpowiedni trawnik.
Pod deskę musi być równo, dosyć często koszone a pod bagusa może być trochę gorzej ale za to musi być większa przestrzeń.
Co do zakresu to producenci podają pod 75 kg. Na lądzie lata się najczęściej w przedziale 3-10 m/s gdzie 10 to często oznacza możliwe porywy do 15 i pełne majty.W lato u nas w centrum wieje najczęściej 3-6 więc ja szukałem szmaty z dobrym dołem i otwartokomorowej bo najczęściej latam sam.
Jeśli cię stać to oczywiście kup nowy ale pamiętaj że często można wyrwać używki w idealnym stanie za połowę tej kwoty....złapiesz bakcyla to dołożysz i dokupisz większy na słaby wiatr. :-)
....a.. Jeszcze co do deski....jak nie ma wiatru to zawsze możesz poturlać się po mieście czy po okolicznych górkach a na bagusie to co najwyżej hol za autkiem. :-)

MarekPe

Postautor: MarekPe » sobota, 13 lutego 2016, 18:54

Cześć,

O buggy też myślałem, ale w mojej sytuacji musiałbym mieć składany, no bo transport....., dechę windsurfingową wrzucam na bagażnik dachowy, żagle obok, ale buggy...... nie da rady, a sprzęt kiteboardingowy nie ma takich wymiarów, więc można go wziąć z sobą wszędzie.

A po drugie z windsurfingu bliżej mi do kiteboardingu.

Na razie nie trafiłem na używany sprzęt który by mi odpowiadał. Tutaj ogłoszenia z połowy zeszłego roku, na aledrogo nic.... myślę, że to jeszcze nie sezon. Poza tym już się sparzyłem na używce.
Kupuję sprzęt na dłużej więc ewentualnie kiedyś dołożę jakiś mocniejszy/słabszy latawiec w zależności od potrzeb.

Okolice Malborka to głównie równiny, będzie gdzie polatać. Jak był śnieg to ludzie śmigali po polach. Niestety tylko słyszałem od znajomych. Nigdy nie widziałem latawca w okolicy....

Co do wiatru, to ostatnie lato było OK, byłem zajęty i nie mogłem się często wybrać na pływanie ale wiało, poprzedni rok to kicha totalna. Czekałem na wiatr pamiętam dłuuuugo, a jak już się pojawił to znikał zanim dojechałem nad jezioro, albo się rozdmuchiwał poza moje możliwości.

Teraz cały czas myślę, czy uderzyć w 7 czy 9m. Boję się tych pełnych majtów na początek, ale za mały zmusi mnie do zakupu większego.
Chyba zdam się na opinię żony, która mówi, że zestaw pomarańcz z niebieskim bardziej jej się podoba niż żółty z niebieskim :D

No i wraca temat jaka deska. Jeszcze poszperam w necie.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
takpoprostu
Kontaktowanie:

Postautor: takpoprostu » niedziela, 14 lutego 2016, 21:39

skonyyy pisze:..Jeśli cię stać to oczywiście kup nowy ale pamiętaj że często można wyrwać używki w idealnym stanie za połowę tej kwoty..

Dobrze prawi... Ja już się nauczyłem jak to jest z nowymi latawcami. Już sprzedawałem idealne kajty za bezcen. A jakieś 2 lata temu kupiłem znów nowe PKD Century 4,5 i 6,7 warte 3700zł. Posrałem się mimo że kilka razy się nauczyłem jak to było... I co ? I pojechały ze mną 2x na Romo i trochę na śródlądziu polatały... Latawce praktycznie nowe... A że przesiadłem się na inną markę stwierdziłem że leżą więc po co mają się marnować - Sprzedam. Chciałem za oba 1600zł i się sprzedać nie chciały, przypominam 3700zł nowe. Jedynie z Niemiec napisał gość że kupi za 250 euro z przesyłką - wyśmiałem go. Wkur*łem się i powiedziałem jak tak to wole je spalić. Olałem i ich nie sprzedaje.

I tak to jest z nowymi latawcami w Polsce. Chyba że wiesz na 100% że już nigdy nie zmienisz na coś innego to sobie kup nowy. Chce cię tylko uświadomić że kupując nowy sprzęt tracisz sporo kasy przy ewentualnej sprzedaży. A za cene jednego nowego będziesz mógł sobie kupić dwie używki przez co znacznie poszerza ci się zakres wiatrowy.

Kiedyś też miałem 1 latawiec 10m2... I albo było za mało albo za dużo. Aktualnie mam: 2m, 3m, 4m, 4,5m, 5m, 6,7m, 8m... Więc warun mnie nie zaskoczy. No ale to wszystko full powery. W DSS raczy nie trzeba aż tylu rozmiarów.

A jak miałbym kupić DSS do mtb szukałbym używki jakiegoś speeda4 czy tam 3.

Awatar użytkownika
jmendys
Kiter
kite: FS 6-19
decha: MBS i Su2
Tel.: 504 220 988

Postautor: jmendys » poniedziałek, 15 lutego 2016, 18:28

Zapoluj na używanego Speeda 3 na airman.pl (Z tego co słucham relacji ludzi to nowa wersja 4 nie przebija 3ki, a o 5 niewiele jeszcze wiadomo).
Jak Andrzej pisze, że są w dobrym/bardzo dobrym stanie to są jak spod igły, a cena poniżej 50% nowego.
I nie bój się dużych rozmiarów - do nauki lepszy duży rozmiar na słabszy warun niż mały na mocny. Przy twojej wadze celowałbym w 12-15m jako latawiec podstawowy.
Sam warzę, 68kg i najbardziej lubię i najbezpieczniej czuję się latając na 19m (oczywiście przy słabym wietrze).
Pozdrawiam,
Kuba

MarekPe

Postautor: MarekPe » niedziela, 21 lutego 2016, 19:51

Witam,

Dzięki za stronkę, jakoś nie trafiłem wcześniej. Niestety zostały same duże rozmiary. Będę miał to na uwadze gdy kiedyś może będę szukał zamkniętokomorowca.
Na dzień dzisiejszy wynalazłem 11m Lynxa i MBS i powoli przebieram nogami czekając na przesyłkę.
Niestety mam urlop w marcu i chcę ten czas maksymalnie wykorzystać.
Jak wszystko dobrze pójdzie to w w okolicach 4-5 marca będę się starał zajechać na spot w Gdyni:
https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zFH13YBm39lA.kJQJn5x3oDcw Oczywiście jak siła wiatru pozwoli i to miejsce jeszcze istnieje, wszak to 2 lata a wiadomo jakim łakomym kąskiem są tereny. Na google earth jeszcze trawa, ale to też stare zdjęcia.

Gdzieś w czeluściach internetu znalazłem informację, że dobrze jest zaczynać na znacznie krótszych linkach? Co o tym sądzicie i gdzie ewentualnie tanio kupić jakieś tymczasowe linki 5*10m? A może ktoś ma jakieś poprzecierane albo stare? Nie chcę kupować w sklepach bo budżet mam wyczerpany a to tylko na pierwsze kilka godzin przyzwyczajenia się do sterowania latawcem.

Pozdrowienia.

Awatar użytkownika
skonyyy

Postautor: skonyyy » poniedziałek, 22 lutego 2016, 13:05

Raczej ja na twoim miejscu niczego bym nie kombinował z linkami.Jak nabierzesz trochę doświadczenia to możesz pomyśleć o poprawianiu producenta, ale jak na razie lepiej nie bo zrobisz sobie kuku.
11 powinno być dla Ciebie w sam raz. :-D
Na początek obowiązkowo kask i wiatr 3-6 m, najlepiej na otwartej przestrzeni gdzie nie ma turbulencji, ani czegoś na czym byś się rozbił.
Pokręć sobie 8 ki samym latawcem....poczuj jak generuje moc i gdzie jest okno.
Zanim zaczniesz śmigać z latawcem warto też trochę poskakać na samej desce.
Przyzwyczaisz się to będzie znacznie łatwiej utrzymać równowagę z latawcem. :-)
Reszta to typowe latawcowe Bhp..... Szeroko opisane np.na kitepedia.pl :-)

MarekPe

Postautor: MarekPe » poniedziałek, 22 lutego 2016, 20:09

Hej,

Na razie jestem pełen teorii lotów i instruktaży osiągalnych w necie. Sporo podobieństw do windsurfingu tylko pozycja żagla inna, nad głową zamiast przed sobą :)

Właśnie tam w jakiejś szkółce mieli skrócone linki i tak zalecali na pierwsze puszczanie latawca. Ponoć łatwiej to opanować, bo nie generuje takiej mocy jak normalnie.... dlatego też pytałem o opinie.... Ale skoro nie warto to i lepiej.

Kask właśnie kupiłem na zimowej przecenie za nieduże pieniądze.

Wiadomo, że jak będzie nieodpowiedni wiatr nie będę się wygłupiał z próbami....szkoda też latawca. Ten kawałek łąki w Gdyni wygląda OK, przestrzeń i możliwość startu przy każdym praktycznie kierunku wiatru. Na plaży w okolicach Gdyni czy też Jantara już tak fajnie nie ma.

Jedno pytanie... Jak wysłać wiadomość prywatną??? Mam 2 sztuki w "do wysłania " i nic z tym nie mogę zrobić....

Pozdrowienia

Awatar użytkownika
jmendys
Kiter
kite: FS 6-19
decha: MBS i Su2
Tel.: 504 220 988

Postautor: jmendys » poniedziałek, 22 lutego 2016, 20:35

MarekPe pisze:Jedno pytanie... Jak wysłać wiadomość prywatną??? Mam 2 sztuki w "do wysłania " i nic z tym nie mogę zrobić....

Jak wysłałeś to nie możesz nic z tym zrobić. Trza cierpliwie czekać aż adresat przeczyta wtedy spadnie z "do wysłania" do "wysłane" (czy jak mu tam).
K.

MarekPe

Postautor: MarekPe » poniedziałek, 22 lutego 2016, 21:57

Ok teraz dopiero wyczytałem, ostatnia wizyta 2010r :cry:
A już myślałem, że dopadłem krajana z Malborka.

Pozdrowienia

Awatar użytkownika
takpoprostu
Kontaktowanie:

Postautor: takpoprostu » wtorek, 23 lutego 2016, 18:02

Mówiłem - Zombieland :D

Wróć do „Pierwsze loty / To czy Tamto itp”