SPADOCHRONIARZ RC,PAROLOTNIA RC vs LATAWIEC KOMOROWY

Tak to jest właśnie odpowiednie forum do zadawania pytań o to, JAKI SPRZĘT WYBRAĆ. Niemniej jednak przed zadaniem jakiegokolwiek pytania, sprawdź, czy już nie padła odpowiedź.
Awatar użytkownika
andrzej351
kite: wainman hawaii BOSS 12
decha: SCRUB quazar II
Tel.: 513 255 596

SPADOCHRONIARZ RC,PAROLOTNIA RC vs LATAWIEC KOMOROWY

Postautor: andrzej351 » wtorek, 19 marca 2013, 23:17

witam wszystkich!
jestem nowy na waszym forum i mam nadzieję że wybrałem odpowiedni dział żeby skorzystać z waszych rad.

zajmuję się modelarstwem RC od bardzo dawna,a ostatnio zafascynował mnie temat spadochronów i paralotni w mniejszej skali,modele oczywiście zdalnie sterowane.

ponieważ ceny takich zestawów są wręcz zaporowe sam postanowiłem zbudować model zdalnie sterowanego skoczka spadochronowego który będzie wyposażony w spadochron komorowy-szybujący.jest to model w pełni sterowalny do skoków na celność lądowania.
paralotnia RC jest już w drodze i równolegle ze spadochroniarzem też będzie realizowana.
pokusiłbym się nawet o to aby przerobić właśnie taką paralotnie na spadochron,tylko czy to przyniesie oczekiwany efekt??

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=14284

na niemieckim forum:http://www.rc-network.de/forum/forum.php

znalazłem odpowiedni temat traktujący o tej dosyć niszowej dyscyplinie:

http://www.rc-network.de/forum/showthre ... Baubericht.

budowa skoczka,wyposażenie RC nie stanowi problemu.nurtuje mnie kilka niewiadomych w sprawie czaszy spadochronu i tu chcę się zwrócić do was o pomoc w tej sprawie.

czy latawiec komorowy których używacie lub latawiec do zabawy i akrobacji,np. taki:
http://moto.allegro.pl/latawiec-komorow ... 92299.html
po odpowiednich przeróbkach spełni rolę spadochronu dla takiego skoczka??

taki spadochron jest mi potrzebny:
http://www.flugwerft-edelweiss.de./inde ... -lx-detail

w necie znalazłem nawet opis budowy takiego spadochronu:
http://fallschirmspringen.dmfv.aero/fil ... schirm.pdf

liczę na waszą wiedzę i bardzo proszę o porady oraz uwagi w tym temacie.

pozdrawiam!

Awatar użytkownika
merek777
Kiter
kite: tylko ozone
decha: trampa/volkl-snb
Tel.: 000 000 000

Re: SPADOCHRONIARZ RC,PAROLOTNIA RC vs LATAWIEC KOMOROWY

Postautor: merek777 » środa, 20 marca 2013, 00:09

Z tanimi modelami kite'ów jest tak jak z tanimi modelami szybowców rc czy samolotów rc - zwyczajnie nie latają, a przynajmniej nie oczekuj, że polecą. ten zaproponowany przez ciebie z pewnością należy do takich bo jest bardzo tani.

kite to nie paralotnia a spadochronu też do niczego z tych, nie porównuj. Patrze na zdjęcie Vector-LX -mała liczba komór; duże wloty czyli stabilny i wolny. Tego nie osiągniesz z wąskiego profilu paralotniowego.
Zachęcałbym cię do wykonania własnego modelu spadochronu jak masz plany. Jesteś modelarzem, to wykonanie będzie na poziomie a zatem i efekt osiągnięty.

Awatar użytkownika
Regis
Administrator
kite: Rapace
buggy: kajtkowy handmade
Tel.: 504712163
Kontaktowanie:

Postautor: Regis » środa, 20 marca 2013, 00:51

Kiedyś gdzieś widziałem filmik z przeróbką Pansha Ace chyba 2 albo 3m.kw właśnie na paralotnie RC.
Jak znajdę to wstawię :D

Edit: znalazłem :D
http://www.landkiting.pl/forum/viewtopi ... 744#p30744

Awatar użytkownika
andrzej351

Postautor: andrzej351 » środa, 20 marca 2013, 00:58

dzięki!na tak konkretną odpowiedź liczyłem.łudziłem się trochę że może uda się coś "wyczarować" z takiego latawca...

materiał na spadochron znalazłem:

http://www.ebay.com/itm/280854907065?ss ... 1423.l2649

będzie dobry?

owszem,szycie na maszynie mam opanowane,jednak nigdy czegoś tak precyzyjnego nie szyłem i obawiam się że może coś pójść nie tak.

prosiłbym jeszcze o opinię w tej sprawie kogoś kto zajmuje się szyciem takich latawców.

Regis pisze:Kiedyś gdzieś widziałem filmik z przeróbką Pansha Ace chyba 2 albo 3m.kw właśnie na paralotnie RC.
Jak znajdę to wstawię :D

kilka lat temu to wszystko było w powijakach,teraz są już dostępne w pełni profesjonalne zestawy:
http://www.rc-paragliding.de/rc_paragli ... _1_2r.html

cena również jest bardzo "profesjonalna" :|

Awatar użytkownika
Regis
Administrator
kite: Rapace
buggy: kajtkowy handmade
Tel.: 504712163
Kontaktowanie:

Postautor: Regis » środa, 20 marca 2013, 01:14

Opale ma swojego polskiego dystrybutora :D po szczegóły do Nevalona :)

Awatar użytkownika
andrzej351

Postautor: andrzej351 » środa, 20 marca 2013, 01:23

coś mi się obiło o uszy,jednak mnie bardziej interesuje RC skydiving.mam model samolotu
(2m. rozp.) który z powodzeniem wyniesie takiego skoczka.

Awatar użytkownika
Nevalon
Ogarnięty kiter
kite: Peter Lynn, HQ, Kitech
decha: Trampa HK Pro custom
buggy: Peter Lynn
Tel.: 500 000 835
Kontaktowanie:

Postautor: Nevalon » środa, 20 marca 2013, 03:35

Jeśli chodzi o RC paragliding to zapraszam tutaj: http://www.paramodels.pl oraz na http://www.opale-paramodels.pl .

Model RC paralotni z hobbykinga nie lata :) i to nie jest tylko moja opinia ale i wielu osób z którymi rozmawiałem a siedzą w temacie dużo dłużej niż ja.

Skrzydła firmy Opale Paramodels to profesjonalne konstrukcje, które przechodzą pełną technologiczną drogę taką, jak przechodzi każda "prawdziwa" paralotnia, w tym między innymi testy w tunelach aerodynamicznych - to nie są konstrukcje na "wydaje mi się" tak jak ta z HobbyKing.

Chłopaki z Opale projektowali te skrzydła przez kilka lat, zanim w ogóle wypuścili pierwsze modele na rynek. Teraz przekrój jest dość spory, od małych halowych modeli - model Oxy 0.5m + backpack XXS, przez agresywne skrzydła do freestyle'u (Fox 1.5m) po duże modele z trajką - Spiral 3.2m + Trike L. Można na nich latać zarówno z silnikiem jak i bez (przy klifach bądź na termice, a jako wyciągarka świetnie służy model samochodu RC + linka od latawca).

Problem z konstrukcją spadochronu RC może pojawić się przy chociażby temacie otwierania się spadochronu komorowego - takie spadochrony mają zupełnie inną konstrukcję niż paralotnie czy latawce, mają szersze komory, aby powietrze się do nich łatwiej dostawało podczas "aktywacji" spadochronu. Może więc ciekawszą opcją będzie wyciągarka + swobodne spadanie do celu z paramodelem bez silnika?

Sugerowałbym wtedy model skrzydła Spiral 1.2m - koszt około 1000 PLN, więc niemało, ale żadna przeróbka z latawca nie zastąpi profesjonalnie zaprojektowanego i wykonanego skrzydła specjalnie do tego celu. To co wisi pod skrzydłem to już łatwo wykonać we własnym zakresie - do lotów swobodnych wystarczą dwa serwa jako "ręce", V-Mixer do nich, odbiornik i pakiecik do ich napędzania - jakbyś chciał do tego dostawić możliwość latania z silnikiem to jest nieco więcej zabawy, ale też się da tutaj nieco przyciąć koszta zamiast kupować oryginalne elementy. Na samym skrzydle ja jednak bym nie oszczędzał.

Tu tak przy okazji zajawka z nowości od Opale - skrzydło Oxy 0.5m o którym już wspominałem - mikro paramodel w technologii Single Skin - bardzo lekkie, zwinne, szybkie skrzydełko:

Przemo
Ogarnięty kiter
kite: Rapace Condor 8,10,12
decha: MBS Pro 90
Kontaktowanie:

Postautor: Przemo » środa, 20 marca 2013, 17:16

Jeśli chodzi o przeróbki, szycie i projektowanie skrzydeł, to chyba najwiecej do powiedzenia miałby tu mayster Poczekajmy chwile to moze sie odezwie :)

kasterlod
kite: Peter Lynn TwisterIIR 5.6

Postautor: kasterlod » środa, 20 marca 2013, 22:00

tu masz cosik takiego http://allegro.pl/paraglider-skrzydlo-2 ... 98013.html i chyba nawet w przystepnej cenie...(?)

Awatar użytkownika
Nevalon
Ogarnięty kiter
Kontaktowanie:

Postautor: Nevalon » środa, 20 marca 2013, 23:56

kasterlod, to co pokazałeś to właśnie skrzydło z HobbyKing, o którym wcześniej mówiłem...

Różnica jest jak między "latawcem" DRAGONFLY a prawdziwym latawcem :-) Kto nie wie o czym mówię, niech w forumowej wyszukiwarce wpisze słowo dragonfly, na pewno zrozumie ;)

W skrócie - niektórym podobno po wielu próbach i majstrowaniu z uzdą udało się zmusić to skrzydło do latania... Ale i tak ogólna sterowność (promień skrętu itp), a precyzja sterowania już w szczególności - pozostawiają wiele do życzenia. Do tego utrzymanie pułapu lotu, wznoszenie, opadanie, to w jego przypadku istna ruletka - zatem o jakichkolwiek manewrach nisko nad ziemią można zapomnieć. Skrzydło to nie daje się wprowadzić w żadną sensowną spiralę, nie da się na nim zrobić najprostszych figur z paralotniowego freestyle'u... Zresztą wystarczy pooglądać filmy na YouTube jak ludzie latają na skrzydłach Opale, a jak na HobbyKing'owym wynalazku. Tylko w przypadku tego drugiego, wpierw trzeba znaleźć taki film, na którym w ogóle latają, a nie tylko próbują wystartować, bo takie właśnie przeważają ;)

Dodajmy jeszcze, że Opale podaje rozmiary po POWIERZCHNI skrzydła (metry kwadratowe), a rozmiar tego skrzydełka podany jest po długości - jego powierzchnia ma w praktyce poniżej 1 m kw.

PS. Ja również jestem ciekaw, co na ten temat sądzi nasz forumowy guru w temacie konstruowania i szycia latawców - mayster :) Znając jego, za miesiąc albo dwa zobaczymy doskonale latający freestyle'owy model spod jego igły, bo właśnie podsunęliśmy mu ciekawy pomysł :)

kasterlod
kite: Peter Lynn TwisterIIR 5.6

Postautor: kasterlod » czwartek, 21 marca 2013, 00:19

ups, no tak. W pełni już rozumiem :P.. pzd

lejnamur
Ogarnięty kiter
kite: vegaaaas

Postautor: lejnamur » czwartek, 21 marca 2013, 01:06

Nevalon pisze:PS. Ja również jestem ciekaw, co na ten temat sądzi nasz forumowy guru w temacie konstruowania i szycia latawców - mayster :) Znając jego, za miesiąc albo dwa zobaczymy doskonale latający freestyle'owy model spod jego igły, bo właśnie podsunęliśmy mu ciekawy pomysł :)

Z tego co wiem , mayster wykonał już takie skrzydełko :)
pozdrawiam

Awatar użytkownika
andrzej351

Postautor: andrzej351 » czwartek, 21 marca 2013, 01:16

Nevalon pisze:W skrócie - niektórym podobno po wielu próbach i majstrowaniu z uzdą udało się zmusić to skrzydło do latania... Ale i tak ogólna sterowność (promień skrętu itp), a precyzja sterowania już w szczególności - pozostawiają wiele do życzenia. Do tego utrzymanie pułapu lotu, wznoszenie, opadanie, to w jego przypadku istna ruletka - zatem o jakichkolwiek manewrach nisko nad ziemią można zapomnieć. Skrzydło to nie daje się wprowadzić w żadną sensowną spiralę, nie da się na nim zrobić najprostszych figur z paralotniowego freestyle'u... Zresztą wystarczy pooglądać filmy na YouTube jak ludzie latają na skrzydłach Opale, a jak na HobbyKing'owym wynalazku. Tylko w przypadku tego drugiego, wpierw trzeba znaleźć taki film, na którym w ogóle latają, a nie tylko próbują wystartować, bo takie właśnie przeważają ;)
Dodajmy jeszcze, że Opale podaje rozmiary po POWIERZCHNI skrzydła (metry kwadratowe), a rozmiar tego skrzydełka podany jest po długości - jego powierzchnia ma w praktyce poniżej 1 m kw.
PS. Ja również jestem ciekaw, co na ten temat sądzi nasz forumowy guru w temacie konstruowania i szycia latawców - mayster :) Znając jego, za miesiąc albo dwa zobaczymy doskonale latający freestyle'owy model spod jego igły, bo właśnie podsunęliśmy mu ciekawy pomysł :)
dzięki za odpowiedzi :)
kolego Nevalon w dużej mierze masz rację,skrzydła OPALE świetnie latają i pięknie się prezentują jednak na obecną chwilę cena za takie skrzydełko jest dla mnie zaporowa.
jeśli chodzi o tego glajta z HK to już do mnie leci i sam naocznie przekonam się czy jest ono coś warte.jeśli temat parolotni RC mnie wciągnie na dobre nie wykluczam zakupu któregoś ze skrzydeł OPALE.
tak jak napisałem wcześniej teraz bardziej zależy mi na zrobieniu i ulotnieniu tegoż spadochroniarza.gdyby można było kupić w rozsądnej cenie gotowy spadochron to nawet bym się nie zastanawiał,teraz póki mam zapał i chęci próbuję sam coś stworzyć.
lejnamur pisze:Z tego co wiem , mayster wykonał już takie skrzydełko :)
pozdrawiam
no proszę,czyli jednak coś gdzieś się dzieje w tym temacie.
byłbym wdzięczny gdyby kolega Mayster coś dodał od siebie w tym temacie.

Awatar użytkownika
andrzej351

Postautor: andrzej351 » sobota, 23 marca 2013, 17:12

witam!nastała cisza w temacie... :(
czyżby już wszystko zostało powiedziane na ten temat?

znalazłem w necie taki opis "zrób to sam"

http://www.youtube.com/watch?v=cK3vbn85KwA

to jest pierwszy odcinek a w sumie jest ich 9.po ich obejrzeniu stwierdziłem że jestem w stanie uszyć coś takiego.nie pozostaje mi nic innego jak zamówić ripstop-nylon i brać się do pracy.

Awatar użytkownika
Nevalon
Ogarnięty kiter
Kontaktowanie:

Postautor: Nevalon » niedziela, 24 marca 2013, 20:11

Myślę, że dobrym materiałem do samodzielnych prób będzie materiał Mirai - stosunkowo niedrogi, lekki i wytrzymały.

Wróć do „Pierwsze loty / To czy Tamto itp”