Buduje buggy

syba
Początkujący kiter
Tel.: 000 000 000
Kontaktowanie:

Buduje buggy

Postautor: syba » czwartek, 20 maja 2010, 22:36

Planuje zrobić buggy na podstawie planów z tej strony http://www.ulis-ipoint.de/buggy-kite.html oczywiście na kołach taczkowych. Co prawda zrobiłem pare modyfikacji związanych z widelcemi i tylną osią, ale zastanawia mnie gięcie rur tam są one dosyć mocno zagięte w porównaniu z innymi projektami np TU.
Czy lepiej je zgiąć inaczej?
Czy bardzo będą przeszkadzać?

Materiały już mam w większości przygotowane już do spawania. Tylko te rury nie wiem jak zrobić.

to będzie pierwsze buggy jakie zrobię i pierwsze jakie będę miał w "rękach", więc nie mam pojęcia jak to wyjdzie.
NASA home made 4,4 m^2
CHUCK II 7 m^2

kuń
Kiter
Kontaktowanie:

Re: Buduje buggy

Postautor: kuń » czwartek, 20 maja 2010, 23:26

W tym 1 linku jaki podałeś to coś mi sie wydaje że rury są cięte i pospawane- poprostu za ostre narożniki jak na mój gust, wypadało by to zaokrąglić, spokojnie możesz zagiąć pod takim kątem rurę tyle ze łuk będzie łagodniejszy.
Robiłem na podstawie tego 2 linka, no mniej wiecej , gięliśmy rury zwykłą małą ręczną giętarką i dało rade, tylko najpierw dobrze sobie rozrysuj odcinki kąty itp, jak moge coś podpowiedzieć: to poczakowo nie miałem pałąka za siedziskiem i siedzenie na tym wózku nie było komfortowe teraz dodałem- jest wspawany na stałe ale bedzie przeciety - zeby bagus był przewoźny - i łączony obejmą , dało naprawdę dużo wygodniej sie siedzi, można nawet leżeć - czasami ucinam sobie drzemke na plazy jak mnie zmęczy oranie piachu, tylko uważaj ile zostawiasz "łabędziej szyji " pod siedziskiem, jak zostawisz za dużo to nie bedzie wygodnie i bepiecznie bo nabijesz sie klejnotami . Patrząc z perspektywy mogłem znacznie uprościć i obciąć koszty,
szczególnie na elementach toczonych , oglądałem galerie buggy i znalazłem kilka fajnych patentów zamiast zamawiania grubych 7-8mm blach ze stoczni i kilkoma otworami do regulacji itp, własnie taka rególacja pegów jak w 1 linku no ale to po fakcie.
Ja sie pośpieszyłem ze spawaniem i teraz muszę rozwiercać elementy jakie już są na wózku żeby zamontować grubsze-wzmacniane śruby- więc lepciej zrobić wszystko odrazu porządnie a nie na zasadzie ok klecimy a puźniej sie rozwierci:)
jeszcze jedna uwaga, robisz na koła taczkowe - zostaw lepiej moze wiecej miejsca w przednim widelcu żeby w razie czego wymienić koła na większe -szersze- ja sobie pluje w brode ze nie zostawiłem odpowiednio dużo - szerokość 16cm to u mnie max tego co można wcisnąć a szkoda bo można by dodać jakies typowo piaskowe koła i było by super. Tulejki dystansowe zawsze możesz dać żeby koło nie latało a w razie czego masz możliwość i wkładasz wieksze kapcie.
Fajny patent z tym 1 linku na połącznie łabedziej szyji z rurami bocznymi- w miejscu rozsówania -rególacji - taki jakby przeciety profil z zostawionymi bokami i to na nich spoczywa cały cieżar i tam działają siły - ja zrobiłem tak jak w 2 linku - płaska płytka ze śrubami od zewnętrznej strony czyli śruby są nad i pod łabędzią szyją a nie jak w i linku w otworach w szyji -dobrze skręcone trzyma jak diabli.
Jest gdzieś cały temat o wózkach-projektach - tam teysz są fajne pomysły patenty podpowiedzi. No to tyle mojego wymądrzenia się:) Powodzenia w kleceniu !!!!

Awatar użytkownika
JaFuzz
Kiter
Kontaktowanie:

Postautor: JaFuzz » czwartek, 20 maja 2010, 23:36

Hej!
belki główne ze strony, która zamieściłeś, nie są najlepszym rozwiązaniem, mam wrażenie, ze nie są gięte, tylko cięte i spawane po przecięciu. Według mnie nie jest to zbyt wytrzymałe rozwiązanie. Rozumiem, ze gięcie 3D belek głównych może nastręczać problemów jeśli się nie ma dostępu do giętarki CNC 3D.
Gięcie dwuwymiarowe nie są tak skomplikowane jeśli dodatkowo jedna belka nie musi być lustrzanym odbiciem drugiej. Z doświadczenia wiem, że najmniejsza różnica, lub brak symetrii w wygiętych belkach głównych, jest od razu wychwytywana przez oko ludzkie. Wózek zbudowany na takich belkach głównch wygląda jak po dachowaniu :D
Mając na uwadze powyższe warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie ramy na której będziesz budował swojego Bagusa, w nią będziesz wkładał elementy, dopasowywał je i spawał.
Na początku zabaw z budową buggy gięcie 3D przy braku wyspecjalizowanej giętarki CNC możesz zrobić w nieco inny sposób.... przynajmniej ja kiedyś posiłkowałem o się takim rozwiązaniem...
Pan "Henio" do którego zanosiłem rurki do wygięcia na mojego pierwszego bagusa nie miał zbyt dobrze rozwiniętego zmysłu symetrii... albo walił za dużo tanich winiaczy i ten zmysł mu się zatarł. Gościu nie był w stanie wygiąć belek głównych, tak aby były swoim odbiciem lustrzanym. Po zmarnowanej jakiejś ósmej rurce wróciłem do domu i przemyślałem jak mu i sobie pomóc. i wymyśliłem takie rozwiązanie problemu:

Obrazek

robisz cztery rurki dwuwymiarowe, wspawujesz w jeden z kompletów dotoczone na wymiar tuleje dla wzmocnienia, składasz ze sobą, ustalasz wzajemny kąt i spawasz. na końcu cieszysz się ładnym gięciem 3D :mrgreen:

syba
Początkujący kiter
Kontaktowanie:

Postautor: syba » sobota, 22 maja 2010, 00:24

Tak zgadza się w tym projekcie te rurki są spawane ale stwierdziłem że lepiej będzie je wygiąć.
JaFuzz dzięki za podpowiedź to może ułatwić w razie jakby gięcie nie wyszło symetrycznie...

Wracam jednak do pytania czy tak wygięte rurki nie będą za wysokie?
czy lepiej wygiąc je jak w drugim projekcie bardziej łagodnie?
NASA home made 4,4 m^2
CHUCK II 7 m^2

kuń
Kiter
Kontaktowanie:

Postautor: kuń » sobota, 22 maja 2010, 00:48

Na moje oko to powinieneś sobie zadać inne pytanie nie to czy nie są za wysokie
( przecierz podobną wysokość możesz uzyskać gnąc rury ) ale czy tak ostro zakończone rury nie są zbyt niebezpieczne -nawet jak je obłozysz pianką to i tak mało da bo w razie czego to ten szpic przebije piankę. Ja tam mało jeździłem jeszcze ale wolałbym w razie wywrotki dostać łagodnie zagietą rurą niż tym szpicem.
Jak sobie zrobisz takie szpice to pewnie po 1 jeździe jak Cie pociągnie w bok i lekko przegnie i dociśnie do rury bocznej to bedziesz siedział ze szlifirką i kombinował jak to zaokrąglić, wiec dobra decyzna zeby je giąć. jeśli chodzi o wysokość, to im niżej siedzisz-no bez przesady oczywiście - tym sie lepiej jeździ, ja mialem początkowo kanape z pianki i cordury-10cm łacznej grubości- ale nie używam jej teraz, znacznie wygodniej siedzi sie i jeździ tylko w plecionym siedzisku -dobre 10cm niżej- więc nie przesadź z wysokością tych rur .

Awatar użytkownika
icywalker
Kiter
Kontaktowanie:

Postautor: icywalker » sobota, 22 maja 2010, 01:49

syba pisze:
Wracam jednak do pytania czy tak wygięte rurki nie będą za wysokie?
czy lepiej wygiąc je jak w drugim projekcie bardziej łagodnie?

Jeżeli miałoby ci to pomóc.... , to olej ten pierwszy projekt- jest gówniany.
Zwróć uwagę na przednie zawieszenie, aby twój wózek nie stał się nadsterowny.
W "drugim" projekcie masz dobrze pokazane kąty aby temu zapobiec.
Siedzisko (rurki boczne) ma dobrze trzymać na boki , ale też nie przeszkadzać.
Te wysokie szpice (spawane) będą niewygodne....

Pzdr!

kuń
Kiter
Kontaktowanie:

Postautor: kuń » sobota, 22 maja 2010, 09:46

icywalker a jak poznać - bazując na projekcie - czy nie bedzie nadsterowny czy podsterowny? Pytam bo ciągle walcze z tym moim wózkiem i zaczynam sie zastanawiać czy to nie wina -poza grząskim piachem - konstrukcji że nie jeżdzi odpowiednio.
syba jak sie bedziesz wzorował na tym 2 projekcie to dobrze przeczytaj opisy i sprawdź konty -ja siedziałem z kątomierzem przy ekranie i mierzyłem, ( pamietam ze gdzieś jest nieścisłość - w opisie i na szkicu jest inny kąt niż faktycznie zastosowany ) jak znajde moje zapiski i rozrysowane kąty to Ci przyśle.

Awatar użytkownika
Vtream
Kiter
Kontaktowanie:

Postautor: Vtream » sobota, 22 maja 2010, 09:49

kuń pisze:a jak poznać - bazując na projekcie - czy nie bedzie nadsterowny czy podsterowny?

JaFuzz to gdzieś opisał... chodzi o przednie koło.. poszukaj tematu o jego buggy "kolejny bagus" albo jakoś tak ;)

JaFuzz pisze:Zawieszenie jest zaprojektowane tak, aby stabilnie prowadziło się przy dużych prędkościach... trail jest regulowany między 90mm a 120mm więc wózek będzie albo trochę pod-sterowny albo bardzo pod-sterowny (po ludzku będzie dążył do jazdy na wprost)

Jak popatrzysz na rysunek w tamtym temacie to będziesz wiedział ocb ;) tak mi się przynajmniej wydaje ;)
Ostatnio zmieniony sobota, 22 maja 2010, 09:51 przez Vtream, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
icywalker
Kiter
Kontaktowanie:

Postautor: icywalker » sobota, 22 maja 2010, 12:28

KUŃ
Tutaj:
http://pic7.piczo.com/Popeyethewelder/?g=17734872

masz taki obrazek jakby na pergaminie z kątami przedniego zawieszenia.
W całej sterowności chodzi o proporcje pomiędzy kątem widełek i przesunięciem osi koła względem widełek.
Powyższy projekt jest ok! (sprawdzony)
U siebie musiałbyś dospawać poprzeczne elementy z otworami na ośkę i próbować przesuwać koło , albo "położyć" bardziej widelec.

Pzdr!

Ps. Nie wiem jak poznać na "jakimś tam" projekcie czy stery będą ok! ;)

kuń
Kiter
Kontaktowanie:

Postautor: kuń » sobota, 22 maja 2010, 12:56

icywalker dzieki juz rozumiem, wiem ze wózek jest ok bo widziałem filmy gościa co sklecił wózek ,pozatym widać ze sie zna na żeczy , u mnie nie ma rególacji- moja wina - ale myśle ze i tak jak wreszcie trafie na odpowiedni piacek to pojade porządnie.

syba
Początkujący kiter
Kontaktowanie:

Postautor: syba » sobota, 22 maja 2010, 23:07

no dobra to podajcie jakiś projekt na którym będzie dokładnie rozpisane kąty pod jakimi trzeba gięć rury. W pierwszym projekcie jest plik cad -owy więc można sobie dobrze obejrzeć i rozplanować ile czego potrzeba i jakie co pociąć.
NASA home made 4,4 m^2
CHUCK II 7 m^2

Awatar użytkownika
icywalker
Kiter
Kontaktowanie:

Postautor: icywalker » niedziela, 23 maja 2010, 00:44

syba pisze:no dobra to podajcie jakiś projekt na którym będzie dokładnie rozpisane kąty pod jakimi trzeba gięć rury. W pierwszym projekcie jest plik cad -owy więc można sobie dobrze obejrzeć i rozplanować ile czego potrzeba i jakie co pociąć.

Daj adres to ci coś podeślę.

czester1983
Początkujący kiter
kite: apex III 10
Kontaktowanie:

Postautor: czester1983 » czwartek, 16 grudnia 2010, 19:45

icywalker pisze:
syba pisze:no dobra to podajcie jakiś projekt na którym będzie dokładnie rozpisane kąty pod jakimi trzeba gięć rury. W pierwszym projekcie jest plik cad -owy więc można sobie dobrze obejrzeć i rozplanować ile czego potrzeba i jakie co pociąć.

Daj adres to ci coś podeślę.

Jak dasz rade to wyślij kopie dla mnie :)
czester1983@wp.pl

urbi3
Początkujący kiter
Kontaktowanie:

Postautor: urbi3 » czwartek, 16 grudnia 2010, 21:29

witam chciałeś plany jakieś prosze bardzo http://www.trucknut.co.uk/plbuggy.html
http://www.kj-kites.com/buggy/buggy.html
jak znajde plany na których ja swój budowałem to podeśle
pozdro

czester1983
Początkujący kiter
kite: apex III 10
Kontaktowanie:

Postautor: czester1983 » sobota, 18 grudnia 2010, 16:23

urbi3 dzięki za plany.
Pogrzebałem głębiej w necie i też parę znalazłem.
Im więcej planów tym więcej możliwości :)

Narazię chce zrobić bagsa z prostą tylnią osią. Z biegiem czasu coś się zmieni :)
Mam pytanko do znawców tematu budowy "powozów". Spoglądając na moje rysunki http://img138.imageshack.us/g/bokqg.jpg/ mogę sie trzymać tego co narysowałem, czy też należało by coś zmienić w fazie projektowania, żeby uniknąć ewentualnie późniejszych niedociągnięć.
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 grudnia 2010, 19:48 przez czester1983, łącznie zmieniany 2 razy.

Wróć do „Buggy”