Buggy z żaglem

Waclaw

Buggy z żaglem

Postautor: Waclaw » niedziela, 25 listopada 2012, 20:35

Witam
Wpierw się przedstawię,mam na imię Marcin i mam 30 lat. Będąc w gościnie u kolegi po naszej zachodniej granicy a dokładniej pod Berlinem widziałem kolesie co śmiga na takim buggy ale z żaglem od deski windsefingowej. Pomyślałem kurcze że to fajna sprawa i po zagadaniu z gościem by się na tym czymś gaznąć dał spróbować ,wiatr nie był zbyt mocny to może dla tego?Mniejsza z tym postanowiłem że sprawie sobie takie cudo a w zasadzie zbuduje bo żeby kupić to nie na moje możliwości finansowe.Przeszperałem internet ile się dało i nie znalazłem planów budowy takiego wózka od podstaw , plany może i są ale nie bardzo precyzyjne.Dla tego miałbym to Panów co siedzą w temacie taką małą prośbę czy dało by radę podesłać plany takiego wózka pod żagiel ewentualnie link do strony z planami od podstaw??
Za co byłbym bardzo wdzięczny :)
Pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
materatz
Kiter
kite: Panczenista Blaze 5.0

Re: Buggy z żaglem

Postautor: materatz » niedziela, 25 listopada 2012, 20:38

A widziałeś tu taki gdzieś wehikuł?

Może foty telefonem porobiłeś chętnie bym zobaczył takie cudo...

Awatar użytkownika
Regis
Administrator
kite: Rapace
buggy: kajtkowy handmade
Tel.: 504712163
Kontaktowanie:

Postautor: Regis » niedziela, 25 listopada 2012, 20:58

Chodzi o coś takiego?
http://www.landsegler.de/produkte.htm

Bardzo popularne w Danii i Holandii :) A zwie się to po prostu Sail Buggy :)

Polecam też zapoznać się ze stroną guru tworzenia Buggy:
http://popeyethewelder.com/

No i oczywiście zasięgnąć porady polskiego guru tworzenia buggy:
http://jafuzzbuggy.com/

Jarek na pewno nie odmówi pomocy.

Waclaw

Postautor: Waclaw » niedziela, 25 listopada 2012, 21:15

Dzięki za szybkom odpowiedź :) Niestety fotek nie porobiłem bo nie miałem akurat czym

Awatar użytkownika
Enozo
Ekspert Landkiting.pl
Tel.: 504010296
Kontaktowanie:

Postautor: Enozo » poniedziałek, 26 listopada 2012, 10:58

Buggy z żaglem to BLOKART, odsyłam na polską stronę: http://www.blokart.pl

Awatar użytkownika
materatz
Kiter
kite: Panczenista Blaze 5.0

Postautor: materatz » wtorek, 27 listopada 2012, 00:23

aaaaaaa ..... przypominam sobie na holenderskier wyspie thersielling ..... kurna pierwsza w życiu plaża przez którą dojście do morza zajęło mi 15 min ;)

Tarboszek
Początkujący kiter
Tel.: 000 000 000
Kontaktowanie:

Postautor: Tarboszek » wtorek, 27 listopada 2012, 03:50

http://zooter.pl/index.php cos bardziej podobnego do buggy niż do typowego blokart-a
Zooter też występował na allegro.
Podczas robienia swoich tasaków wzorowałem się na ich rozwiązaniu.
:chpt:

Waclaw

Postautor: Waclaw » wtorek, 27 listopada 2012, 20:57

Panowie miałbym jeszcze kilka pytań czysto technicznych bo nie które sprawy związane z budową buggy mnie dręczą - więc tak:
1-Rozwiązanie mocowania tylnych kółek mianowicie zastanawiam się która z opcji była by lepsza.
a- Ośka koła na stałe przyspawana do rurki? z tym że jakbym chciał kiedyś zmienić koła na inne większe to miałbym później problem z ośkom jakbym miał ją przerobić na większą lub mniejszą !!
b- Do rury wspawać tuleje z gwintem a zaś wkręcać ośkę tak jakbym wkręcał śrubę? Zastosować gwinty prawe i lewe by podczas jazdy się nie odkręcało?może prawe by starczyły?(ośka dwu stronie gwintowana od strony rury odpowiedni gwint prawy lub lewy i wspawana lub sfrezowana nakrętka z drugiej strony zaś nakrętka normala i byłaby jako kontrująca?) dobrze myślę?? To rozwiązanie jak dla mnie praktyczniejsze z względu na ewentualną zmianę kół na większe.
2- Czy koła o średnicy z oponom fi-300 mm (na razie mam tylko takie) na początek wystarczą?
Na razie to tyle jak coś sobie przypomnę to wbije na forum :D

P.s Mechanikiem nie jestem i na tym się prawie nie znam więc wybaczcie za gafy :notworthy: :notworthy:

Marcin

Przypomniało mi się gdzie kupię siedzisko do fury bo zrobić raczej nie dam rady-nie umiem szyć :zal:

Tarboszek
Początkujący kiter
Kontaktowanie:

Postautor: Tarboszek » wtorek, 27 listopada 2012, 22:30

Ośka może się złamać/wygiąć więc na bank wymienna.
Ja mam ośki z pręta szlifowanego i nawęglanego i wkładane w spawane tulejki w osi wózka.
Dociskane jest to, żeby nie wylatało śrubkami dociskowymi i trzyma się nieźle.
Nawet możesz dać dłuższą ośkę i w razie czego wysuniesz ja bardziej jeśli będziesz miał szersze koła. Wtedy masz jedną ośkę pod: Koła duże, koła małe, tasaki, płozy śniegowe itp.
Gwint lewy i prawy też fajny pomysł ale sporo roboty już lepiej zastosować obydwa prawe i dołożyć śruby dociskowe które zabezpieczą przed odkręcaniem się gwintów.

Koła 300mm to trochę mało, przynajmniej na moje warunki. Wszystko zależy od terenu.

Siedzisko musisz dobrać do konstrukcji wózka bo się lekko różnią mocowaniami.

Waclaw

Postautor: Waclaw » wtorek, 27 listopada 2012, 22:58

Co do ośki to moja będzie miała 20mm taki mam otwór w kole :D Gwint prawy i lewy to nie problem koledzy tokarze utoczą tam coś.Choć wszystkie prawe to byłby super pomysł mniej roboty tzn nie musiałbym nic znaczyć ze ta P a tamta L- tylko z tym kontrowaniem to nie bardzo łapie?? A możesz mi powiedzieć czy taki jak podałem rozmiar kółek byłby ok czy mógłbym np zastosować koła od BMX-a ?? Akurat mam na stanie te i te więc jak d;la mnie nie robiłoby różnicy które byle się kręciło :)

Tarboszek
Początkujący kiter
Kontaktowanie:

Postautor: Tarboszek » środa, 28 listopada 2012, 00:30

Jeśli chodzi o koła to jesli są od prawdziwego bmx-a (a jesli na ośkę 20mm to raczej są) to powinny wytrzymać. Pamiętaj że na buggy masz spore siły boczne chociaż w wersji z żaglem powinny być mniejsze.
Tak czy owak zastosowane koła zależą od nawirzchni po której chcesz jeździć jeśli będzie to jakiś duży parking asfaltowy do daj BMX jeśli jakaś trawa skoszona to boczne trzymanie będzie lepsze na balonach. Tak czy owak pewnie wyjdzie w testach, albo ktoś jeszcze Ci podpowie.
Jeśli będziesz robił na gwintach to chyba lepiej będzie trzymać śruba dociskowa zakończona stożkiem a nie płaska, przynajmniej na gwintach trapezowych lepiej trzyma.

Wałki szlifowane 20 też bez problemu dostaniesz ;)

Tutaj masz zdjecia powinny wyjaśnić:
Ośka z zewnątrz
Obrazek

Ośka wewnątrz
Obrazek

Śruby dociskowe na imbus
Obrazek

Koło taczka wewn.
Obrazek

Koło taczka zewn.
Obrazek

Ośka do tasaków i kół taczkowych
Obrazek

Koło taczka łożyska igiełkowe
Obrazek

Ośka dużego koła na łożyskach kulkowych
Obrazek

pilgrim
Kiter
kite: access 10, summit 12
buggy: wygodne

Postautor: pilgrim » środa, 28 listopada 2012, 10:41

Waclaw pisze:1-Rozwiązanie mocowania tylnych kółek mianowicie zastanawiam się która z opcji była by lepsza.
a- Ośka koła na stałe przyspawana do rurki? z tym że jakbym chciał kiedyś zmienić koła na inne większe to miałbym później problem z ośkom jakbym miał ją przerobić na większą lub mniejszą !!
b- Do rury wspawać tuleje z gwintem a zaś wkręcać ośkę tak jakbym wkręcał śrubę? Zastosować gwinty prawe i lewe by podczas jazdy się nie odkręcało?może prawe by starczyły?(ośka dwu stronie gwintowana od strony rury odpowiedni gwint prawy lub lewy i wspawana lub sfrezowana nakrętka z drugiej strony zaś nakrętka normala i byłaby jako kontrująca?) dobrze myślę?? To rozwiązanie jak dla mnie praktyczniejsze z względu na ewentualną zmianę kół na większe.
2- Czy koła o średnicy z oponom fi-300 mm (na razie mam tylko takie) na początek wystarczą?

Moim zdaniem lepsze rozwiązanie to ośki (czyli śruby) wkręcane w tuleje gwintowane w osi bo... po złożeniu wózka będzie to mniejsze. Ma znaczenie przy buggy z kitem, bo tam oś jest najdłuższym elementem. Jak masz żagiel, to pewnie są jeszcze dłuższe elementy do transportu, wiec w tym wypadku ten argument może nie być istotny. A poza tym, jak już pisał Tarboszek, jak się zegnie to wymienisz.
Gwinty lewe / prawe można sobie darować, szkoda roboty. Ale pod warunkiem, że koła będą przykręcane do osi "na mocno". Tak nie zmocujesz kół taczkowych na łożyskach wałeczkowych (tak przynajmniej mi się wydaje, jakby co to poprawcie). Czyli jak ma być dokręcane na mocno, to koła muszą mieć łożyska kulkowe (maszynowe) i koniecznie tuleje dystansową pomiędzy łożyskami.

Tarboszek
Początkujący kiter
Kontaktowanie:

Postautor: Tarboszek » środa, 28 listopada 2012, 12:49

Tak nie zmocujesz kół taczkowych na łożyskach wałeczkowych (tak przynajmniej mi się wydaje, jakby co to poprawcie). Czyli jak ma być dokręcane na mocno, to koła muszą mieć łożyska kulkowe (maszynowe) i koniecznie tuleje dystansową pomiędzy łożyskami.

Dokładnie te nakrętki na końcach osiek są tylko jako ogranicznik końca a wkładam ośki tak żeby się mogły obracać, czyli do końca bez dociskania.
Tuleja w kole obowiązkowo i to na małej bieżni, trudniej się trafia ośką, ale nie napręża dodatkowo łożyska.

pilgrim
Kiter
kite: access 10, summit 12
buggy: wygodne

Postautor: pilgrim » środa, 28 listopada 2012, 13:14

Moja propozycja:
- koła z http://www.wtryskownia.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2&category_id=10&option=com_virtuemart&Itemid=2&lang=pl - wysyłają w ilości 3 szt., ostatnio płaciłem chyba nie całe 150 zł za 3 szt razem z przesyłką pobraniową,
- śruby utwardzane M12 z nałożoną tuleją z rurki fi 15x1,5 bezszwowej (żeby pasowało do łożyska o średnicy wewn. 15mm),
- tuleje gwintowane zamówione u tokarza, można też zrobić samemu z nakrętki i płaskownika - sam "Popey the Welder" tak robi :) - wideo tutorial tutaj: http://popeyethewelder.com/popeyethewelder/building-kite-buggies/making-a-rear-axle
- na koniec tuleje dystansowe pomiędzy łożyska - raczej od tokarza bo płaszczyzny powinny być idealnie prostopadłe do osi, co jest trudne do zrobienia ręcznymi narzędziami.

Takie rozwiązanie nie jest idealne, ale stosunkowo łatwe do zrobienia.

Można też zrobić na śrubach M20, ale wtedy komplikuje się sprawa z doborem łożysk i tym samym kół. Do kół które wskazałem na początku pasuje rozwiązanie ze śrubami M12. Co prawda na wózku wyposażonym w takie osi jeździłem łącznie może ze 3 godziny, ale wszystko było ok, a ważę ponad 90 kg. Z resztą nawet jak zapomnisz dokręcić koła i śruba się ugnie, wymiana to prosta sprawa.

marecki
Początkujący kiter

Postautor: marecki » piątek, 30 listopada 2012, 23:41

a co z żaglem? Masz jakieś założenia? Bardziej bojerowy(szmata) czy raczej windsurfingowy?

Wróć do „Buggy”